Bursa’da büyük dönüşüm

BURSA (İGFA) – Bursa’yı daha yaşanabilir hale getirecek projelerini kamuoyuyla paylaşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Lider adayı Alinur Aktaş, kent dönüşümün kıymetli bir husus başlığı olduğunu söyledi. Asrın felaketi olan Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların herkesin yüreğine kor üzere düştüğünü ve acıların hala taze olduğunu anlatan Lider Alinur Aktaş, sarsıntının bilhassa Bursa üzere faal fay hatları üzerine kurulu kentler için tartışılmaz bir gerçek olduğunu belirtti. Bu gerçeğin başta lokal idareler olmak üzere herkese önemli sorumluluklar yüklediğini lisana getiren Lider Aktaş, 6 Şubat sarsıntıları öncesinde TÜBİTAK ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı JICA ile birlikte ortak projeler yürüttükleri hatırlattı.

“PROJELERİMİZİ BAŞLATTIK”
Kentsel dönüşüme öncelik vermenin gerçek bir karar olduğunu bir defa daha gördüklerini söyleyen Lider Aktaş, “Kentsel dönüşüm çalışmalarını konut alanları, tarihi alanlar, imalat ve sanayi alanları ve kamusal alan ve yapılar olmak üzere 4 mevzu başlığında ele alıyoruz. Birileri hayatında hiç kentsel dönüşüm yapmazken bugünlerde kentsel dönüşümden bahsediyorlar. Allaha şükürler olsun bizim yaptığımız işler var. Geçtiğimiz periyotta Bursa’da yer alan yaklaşık 530 bin yapı ve 1 milyon bağımsız kısım konuttan dönüşüm önceliği bulunan alanlarda çalışmalarımızı başlattık. İstanbul Caddesi’nden Karapınar’a, Akpınar-1050 Konutlardan Arabayatağı’na, Sıcaksu-Gaziakdemir’den Yiğitler’e ve tarihi kent merkezine kadar Bursa’nın dört bir yanında projelerimizi başlattık. Bir bir tamamlıyoruz. 14 farklı dönüşüm projemizle 2025 yılı sonuna kadar 11 bin konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız” dedi.

“ŞEHİR KALİTESİNİ ÜST SEVİYEYE TAŞIYACAĞIZ”
Çalışmaların ana eksenini ‘2050 Etraf Sistemi Planı’nın oluşturacağını, akademik katkılar, ortak akıl ve mutabakatla planı kent anayasası olarak yürürlüğe alacaklarını anlatan Lider Aktaş, JICA, alanında uzman akademisyenlerden oluşan bilim heyetimiz ve akademik odalarla birlikte çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Bursa’nın bütünündeki öncelikli alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarına sürat kesmeden devam edeceklerini belirten Lider Aktaş, “Yeni periyotta daha ulaşılabilir ve daha yeşil dirençli kent Bursa’yı inşa etmek için 100 bin konutluk kentsel dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz. Bu dönüşümle yalnızca yapıları sağlamlaştırıp vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini teminat altına almakla kalmayıp, kent içindeki arterleri birbiriyle buluşturacak, yeni yollar açacak, yeşil alan ve donatı alanlarıyla kent kalitesini üst seviyeye taşıyacağız. Bu çalışmaları Bursa Büyükşehir Belediyesi, Burkent, TOKİ ve özel bölümümüzün gücüyle gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir