İlber Ortaylı: ‘Yüzüklerin Efendisi’ gibi tarih dizisi olmaz

SEÇKİN ŞENVARDAR/ MİLLİYET 

Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu yıl eğitim öğretim hayatına başlayan, Türkiye’nin birinci ve tek medya lisesi olan Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ziyarete gitmişti. Ortaylı, öğrencilerle sohbet edip sorularını yanıtlamıştı. Türkçe’yi yanlışsız kullanmanın ehemmiyetine vurgu yapan Ortaylı’ya, öğrenciler çiçek ikram etmişti. 

Prof. Dr. İlber Ortaylı öğrenciler için şu açıklamayı yapmıştı:

Sevgili gençler, beni okulunuza birinci sefer davet etmiş oluyorsunuz. Böylelikle bu okul tabi bir baht. Çok erken yaşta medyada yetişeceksiniz. Haberlerde tanımı yoktur. Yani her şey haber olabilir. Kâfi ki sizin zihniniz işlesin. Çok gezi kitabı okumanız lazım. Çok sanat tarihi bakmanız lazım. Röportajlar okumanız lazım. Bunlar değerli. Belgeselleri takip etmeniz lazım. Türkçe vokallerin hakkını vereceksiniz. Hiçbir harfi yutamazsınız. Bunu söylüyorum size. Biz de kuvvetle vurgular, sesli harfler ve sessiz harfler de değildir. Onun için buna dikkat edin. Ağzınızda bu yanılgı varsa süratli konuşuyorsunuz demektir.

TARİH DİZİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Tarihçi İlber Ortaylı, evvelki gün dostlarıyla yürüyüşe çıktığı Nişantaşı’nda objektiflere takıldı. Kimi vakit etrafını saran hayranlarını kırmayarak onlarla fotoğraf çektiren tarihçi, son periyotta ekrandaki tarih dizilerini değerlendirmeyi ihmal etmedi.

“İNSANLARI BIKTIRMAYACAKSIN”

Uzun dizi müddetlerinin seyirciyi yorduğunu anlatan Ortaylı, tarih dizileriyle ilgili eleştirisini şu sözlerle yaptı:

Şu sıralar pek tarihi dizi yok. Fazla uzuyor kısa kısa yapılır o denli şeyler. Yani tarihi diziyi o denli ‘Yüzüklerin Efendisi’ üzere uzatmak olmaz. Kısa kısa yapacaksın. Ben onlara tarihe yüzde yüz sadık kalın demiyorum o denli bir sinemacı olmaz zira kısa ve öz yapacaksın, insanları bıktırmayacaksın.

İLBER ORTAYLI KİMDİR?

İlber Ortaylı, 1947 yılında Avusturya Bregenz’de dünyaya gelmiştir. Kırım Tatarı bir ailenin çocuğudur. 2 yaşında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesin’i tercih etmiş daha sonra Tarih kısmında okumuştur. Büyük Tarih profesörü Halil İnalcık’ın öğrencisidir.

İlber Ortaylı yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Merhum Halil İnalcık ile yapmıştır. Yaşayan kütüphane olarak isimlendirilen Türk tarih profesörü İlber Ortaylı 7’den 70’e herkese tarihi sevdiren ince ve keskin zekâsı, esprili karakteri ile Türk halkının bağrına bastığı Türk Tarih Kurumu Erdem Üyeleri’nden biridir.

Ortaylı, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktor olarak göreve başladı. Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfusu çalışması ile doçentliğe yükseldi. Devletin akademik siyasetlerine karşı geldi reaksiyon olarak istifasını verdi İlber Ortaylı. İstifasından sonra birçok ülkede konuk öğretim vazifelisi olarak çalıştı.

1989 yılında tekrar Türkiye’ye döndü ve profesör oldu. Yabancı ve yerli birçok mecmuada Osmanlı ve Rus tarihi ile yazılar yayınladı. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Galatasaray ve Bilkent üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak misyon yaptı.

Topkapı Müzesi’nde Müze Başkanı oldu ve 2012 yılında yaş haddinden ötürü emekliye ayrıldı. Geçtiğimiz yıl tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü’ne layık görüldü. Yedi dil bilen büyük tarih üstadı İlber Ortaylı akademik ömrü boyunca birçok kitap yazmış ve çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir