DP’deki istifaların perde arkası bu açıklamada

Demokrat Parti (DP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Yavuz ile 4 yardımcısı, misyonlarından istifa ettiklerini duyurmuştu.

Görevden ayrılan isimler ortasında Bayan Kolları Lider Yardımcıları Ezgi Akgün Biber, Şilan Ulutaş, Amine İlknur Tombul ve Buse Köseren’in de olduğu aktarılmıştı.

Yapılan açıklamada istifanın münasebeti duyuruldu.

Açıklamada şu tabirler kullanıldı:

Çok değerli Demokrat Partililer

Bildiğiniz üzere, 01/06/2023 tarihinde Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Yavuz ve grubu partideki misyonlarından istifa etmiştir.

İstifamız öncesi defaatle Genel Liderimizle istişarede bulunmak istemişsek de bu talebimiz karşılanmamış, istifamız sonrası da Genel Liderimiz tarafımızla rastgele bir irtibata geçmemiştir.

Seçim süreci boyunca maddi ve manevi en ufak bir parti takviyesi olmaksızın, ailemizden, toplumsal hayatımızdan çalarak yürüttüğümüz çalışmalar için en azından bir teşekkür beklerken, bilakis maruz kaldığımız kara propaganda, iftira ve dedikodular sonucunda bu açıklamayı yapmak zarureti hasıl olmuştur.

Demokrat Parti 77 yıllık geleneği olan bir partidir. Merkez Sağ Seçmeninin Baba Ocağıdır. Bu davaya gönül veren her partilimiz çok vefakar ve çok değerlidir.

Fakat, 2002’den günümüze neredeyse Türkiye Seçmeninin yüzde 10’luk oyunu alan partimiz kendi logosuyla girdiği son seçimde yüzde 0,17 ‘lik oy oranı ile kendi başarısızlık rekorunu kırmıştır.

Davaya ve partiye gönül veren her Demokrat Partilinin bu durumu sorgulaması gerektiğine inancımızla, biz de Bayan Kolları olarak bu duruma dikkat çekmek hedefiyle istifa etme kararı aldık.

Sosyal Medya bu hususları tartışma yeri değildir savunmasını asla kabul etmiyoruz. Bilakis her Demokrat Partili’nin bu başarısızlığın sebebini bilme hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu inançla bizi istifaya götüren süreci Demokrat Partililerin takdir ve değerlendirmelerine sunuyoruz.

– Bayan Kolları Genel Liderimiz Fatma Yavuz’un vazifeye geldikten sonra kendisi ile birlikte partiye sağladığı kazanımların partinin bilinirliğine ve Genel Başkan’ın tanırlığına tesiri gün yüzü üzere ortadayken, Bayan Kolları takımları, Genel Lider tarafından asla tanınmamış, projeleri değerlendirilmemiş, Bayan Kollarına siz oturun oturduğunuz yerde denilmiş, adeta parti programlarına iştirakleri engellenmeye çalışılmıştır. Bütün bunlara karşın Bayan Kolları kendi imkanları ile çalışmalarını yürütmüştür.

– Milletvekili Kontenjanı Listeleri hazırlanırken parti içerisinde mutlaka bir istişare yapılmamış, listeler teslim edilmeden çabucak evvel kimi ağır ağabeylerin talimatıyla yalnızca 2 kişinin ismi CHP Genel Merkezine teslim edilmiştir. O denli ki, partimizin son devirdeki muvaffakiyetinin en büyük mimarı olan Sayın Vekilimiz Cemal Enginyurt’un ismi dahi listeye eklenmemiş, kendisi Demokrat Parti’nin değil de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kontenjanından milletvekili adayı gösterilmiştir.

– Seçim Süreci boyunca en az sayıda mitinge katılan Genel Lider hangisidir? Bayan Kolları’nın kendi imkanlarıyla mitinglere katılarak ittifakı ve milletvekili adaylarımızı desteklemesi kimleri ne için rahatsız etmiştir?

– Genel Liderimiz 14 Mayıs – 28 Mayıs aralığında hangi faaliyetleri yürütmüştür? 14 Mayıs sonrası ittifakın daha az oy aldığı bölgeleri ziyaret etmesi gerekirken neden daha fazla oy alınan bölgeleri ziyaret etme gereği görmüştür? Tercih edilen bölgeler ittifakın ikinci cinste muvaffakiyet göstermesi için mi yoksa Genel Başkanlık Koltuğu için mi değerli bölgelerdir?

– Gelecek Partisi ve Deva Partisi üzere yeni kurulan ve şimdi hiç seçime katılmamış partilerin gördüğü prestijin yanında partimizin prestij görmemiş olmasının, davayı savunan her Demokrat Partili’nin yüzüne vurulan %0,17’lik oy oranının, Partimizin ve partililerimizin siyasi ortamlarda örselenmesinin sorumlusu Bayan Kolları mıdır? Yoksa bizatihi Genel Liderimiz ve gölge idaresi midir?

Her Demokrat Partili’nin bu soruları sorması ve muhakeme etmesi gerekmektedir. Merkez Sağ’ın baba ocağı olan Demokrat Parti’nin hakettiği prestiji görmesi için partimizden değil, misyonlarımızdan istifa ettik. Türkiye’de artık iktidara hizmet eden muhalefet anlayışının değişmesi gerekmektedir. Samimi, gölgesiz, şaibesiz, derinlerin değil de davaya gönül verenlerin kelamının geçtiği bir Demokrat Parti için var gücümüzle çalışmaya da devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir