Doğu Demirkol dedesiyle ilgili konuştu: İlk idam mahkumu

Komedyen Doğu Demirkol, bir programda annesinin tesettürlü olduğuyla ilgili bir soruyu cevaplandırırken, 1960 darbesinden sonraki süreçte Yassıada yargılamalarında idama mahkum edilen birinci kişi olduğunu anlattığı dedesinden bahsetti.

Programcılardan biri Demirkol’a “Senin baban vaktinde annenin inancını manipüle edebilseydi sence sen şu an bilgisayar mühendisi üzere bir şey olur muydun yoksa tekrar komedyen olur muydun?” sorusunu sordu.

Babam manipüle etmek değil annem esasen açıkmış yani, ben hatırlıyorum küçükken. Denize giren bikinili bir insandı annem. Kapandığı günü de biliyorum. Bir gün geldim, kapanmış. Bayan sahiden acılar yaşamış. O denli bir algı var başımızda. ‘Kapalı insan eğitimsiz’, izlediğimiz sinemalardan… O denli bir algı ki taammüden olmasa bile var yani. Annemi kapalı görünce ‘Okul çıkışında beni almaya gelme’ demişim, düşünsene bayanın yaşadığını.

“DEDEM BİRİNCİ İDAM MAHKUMU YASSIADA’DA”

Diğer programcı “Tanıştıklarında senin annenle baban bir tık birebir fikirdeymiş.” diye sordu.

Demirkol “Annem de sosyalist falan, antikapitalist, solcu falan başlarda. Annemin babası benim aslında kapalı. ‘Uçurumdaki Türkiye için tek yol İslam’ diye kitabı var. Gazeteci muharrir, idam mahkumu.”

Bunun üzerine “Hanefi Avcı mı baba?” formunda soru soruldu. Demirkol “Yok, baba Ahmet Çiftçi. Dedem… Ben meskendeki kitaplarını buldum da. Dedemi hiç tanıyamadım. Birinci adam mahkumu Yassıada’da” diye yanıtladı.

Diğer programcılardan “TOGG reklamı sana gelecek, bize nasıl gelsin? Adam dededen almış reklamı” yorumu yapıldı.

“AHMET ÇİFTÇİ İDAMA MAHKUM OLDU”

Demirkol’un dedesi Ahmet Çiftçi ile ilgili Hürriyet’te yer alan 5 Ağustos 1961 yılındaki haberde, “Ahmet Çiftçi idama mahkum oldu” başlığı yer alıyor.

6 Eylül 1961 yılındaki Vatan gazetesinde ise “Çiftçinin idam kararı bozuldu” başlıklı bir haber yer alıyor.

Ayrıca, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde, 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nde, darbecilere direnirken açılan ateşle yaralanan Kübra Hatice Çiftçi isimli gazi de babasının Ahmet Çiftçi olduğunu anlattığı bilgisi yer alıyor. Hatice Çiftçi’nin kardeşi Abdullah Çiftçi de Demirkol’un dedesi olan Ahmet Çiftçi hakkında şunları tabir etmiş:

“60 ihtilalinin birinci idam mahkumu Ahmet Çiftçi. Cuntacılara karşı birinci reaksiyon gösteren ve beyanname hazırlayan birinci ve tektir o vakit. Çıkıyor bir beyanname hazırlıyor. ‘Bu halka karşı yapılmış bir harekettir, cuntacılara direnilmelidir. Adnan Menderes idam edilmemeli’ diye. Bu idam mahkumiyeti 60 yılının birinci idam mahkumiyeti olduğu üzere Türkiye Cumhuriyeti’nde de idama birinci mahkum olan gazetecidir. Ablam da en nihayetinde onun kızı, genetik mirası olduğu için süratli bir biçimde köprüye cuntacılara karşı reaksiyon göstermek için çıktı. Bir bakıma darbeyi önlemiş oldular.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir