Deri sektöründe eleman krizi: Kapanmalar yaşanabilir

Türkiye’de son yıllarda birçok kesimde yaşanan nitelikli eleman gereksinimi, deri ve deri mamulleri dalında de kendisini düzgünce hissettirmeye başladı.

Ülke genelinde bilhassa deri konfeksiyon kesiminde önemli bir sorun yaşandığını tabir eden bölüm temsilcileri, bu hususta bir an evvel harekete geçilmesi davetinde bulundu.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deri ve deri mamulleri dalının geçen yılı 1,73 milyar dolarlık ihracatla kapattığını, 2022 beklentilerinin de 2 milyar doları aşmak olduğunu bildirdi.

“İNSAN KAYNAĞI BÖLÜMÜMÜZÜN EN KIYMETLİ SORUNLARINDAN BİRİ HALİNE GELMİŞ DURUMDA”

Karaca, bölüm olarak dünyanın kıymetli tedarikçilerinden olduklarını ve yetişmiş insan gücü sayesinde ürettikleri kaliteli eserlerin tercih edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar kesimdeki deneyimimizi dizaynla da harmanlayarak Türk deri ve deri eserleri algısını yüksek düzeye çıkardık. Bu algıyı daha da ileriye taşımayı, üretimi ve ihracatı artırmayı hedefliyoruz. Lakin bu gayenin en kıymetli bileşeni olan yetişmiş eleman bulma konusunda son yıllarda çok önemli kahırlar yaşıyoruz. O denli ki insan kaynağı kesimimizin en kıymetli sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Kısa vadede tahlil üretilmediği takdirde gelecek devirde de en değerli meselemiz insan kaynağı olacak üzere görünüyor.”

“CİDDİ DERT YAŞAYABİLİRİZ, TAHLİL MESLEK LİSELERİNDEN GEÇİYOR”

İDMİB Yönetim Kurulu Lideri Karaca, nitelikli insan kaynağı sıkıntısını çözebilmenin en tesirli yolunun meslek liselerinden geçtiğini vurgulayarak, “Meslek liseleri ile etkili bir iş birliği yapılarak bu sorunun kısa müddette üstesinden gelinebileceğine inanıyoruz.” dedi. Karaca, bu alanda çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Karaca, Türk deri ve deri mamulleri bölümünün dünyada güçlü bir kalite algısı bulunduğunu söz ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Küresel ticaretten aldığımız hissesi artırmak ve var olan algıyı daha da güçlendirmek için nitelikli insan kaynağına gereksinimimiz var. Son yıllarda, yetişmiş insan gücü bulamayan kimi firmalar üretim noktasında vakit zaman kasvet yaşayabiliyor, düşük kapasite ile çalışmak zorunda kalabiliyor. Yetişmiş eleman bulunamaması durumunda tam kapasite ile çalışma ve ihracata katkı sağlama noktasında sorun yaşayabiliriz. Hem kesimimiz hem de ülke iktisadı için olumsuz yansıması olacağını söyleyebiliriz. Bölümümüzün katma bedelli ihracatını arttırmak ve sürdürülebilir kılmak için insan kaynağı meselesini en kısa vakitte çözmemiz gerekiyor.”

“SEKTÖRE YÖNELİK YENİ MESLEKSEL EĞİTİM MERKEZLERİ KURACAĞIZ”

Güven Karaca, kurdukları eğitim çalışma kümesinin İDMİB Akademi’yi hayata geçirdiğini, akademinin her kademeden çalışana eğitim vermeyi hedeflediğini, kesime yönelik eğitim seminerleri düzenlediğini anlattı.

Karaca, Mesleksel Eğitim Merkezi projesi kapsamında bölüme yönelik Zeytinburnu’nda hayata geçirilen merkezde çocukların liseye devam edebildiğini belirterek, haftada 4 gün işletmelerde çalışan öğrencilere minimum fiyatın yüzde 30’unun verildiğini, kendilerinin de katkı sunmak için ortadaki farkı ödeyerek sayısı minimum fiyata tamamladıklarını bildirdi.

Mesleki eğitim merkezleriyle nitelikli insan kaynağını çözmeyi amaçladıklarını ve bu merkezleri farklı noktalarda açacaklarını aktaran Karaca, YÖK ile imzaladıkları Deri Mühendisliği Projesi kapsamında üniversite öğrencilerine burs imkanı sunduklarını kaydetti.

“DEVLET BURS, ÖZEL KESİM İŞ GARANTİSİ VERMELİ”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Deri, Kürk ve Saraciye Meslek Komitesi Meclis Üyesi Musa Meskenin de Türkiye’nin deri ve deri mamulleri bölümünün yıllık üretim kapasitesinin on milyarlarca lira olduğunu belirterek, Türk deri kesiminin kalite ve dizaynıyla “dünyanın parlayan yıldızı” olduğunu söyledi.

Yabancıların dala ilgisine değinen Meskenin, “Türkiye’ye gelen yabancının aklında buradan halı, deri ve kuyum eşyası almak vardır. Maalesef bu 3 bölüm de problemlerle karşı karşıya. Halı makineye döndü, kuyum zanaatkarlıktan fabrikasyona döndü. Deri de nitelikli eleman yetişmediği için her geçen gün kan kaybediyor.” dedi.

Evin, meslek liselerinde müfredatın mesleklere nazaran değişmesi gerektiğini belirterek, “Bizim aslında muhtaçlığımız meslek ortaokulları. Ağaç yaşken eğilir. Meslek lisesine, hatta ortaokuluna giden öğrencilere devletin burs, bizim de iş garantisi vermemiz gerekiyor. Meslek ortaokullarına kıymet verip orada mesleği öğretirsek çok daha yeterli yerlere geleceğiz. Çabucak çabucak her dalda nitelikli eleman eksiği var. Bunun önüne geçmeliyiz. Deri konfeksiyon bölümünde nitelikli eleman uzun müddette yetişir. O yüzden eğitim daha erken başlamalı.” ifadelerini kullandı.

Evin, Türk derisinin dünyada marka olduğuna işaret ederek, “Herkes ‘Türk ceketi, Türk ayakkabısı, Türk derisi, Türk çantası’ diye konuşuyor. Bu kadar güzel kesim iken, alttan eleman gelmemesi nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Dalımızı fakat ve lakin yetişmiş eleman yetiştirerek kurtarabiliriz.” dedi.

TASEV’DEN “NİTELİKLİ ELEMAN AÇIĞINA KARŞI” YENİ PROJE

Türkiye Ayakkabı Dalı Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) Yönetim Kurulu Lideri Hüseyin Çetin ise Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası deri ve deri mamulleri bölümünde sakinlik yaşandığını, o devirde birtakım nitelikli çalışanların diğer dallara kaydığını söyledi.

Halihazırda üretim ve pazar çeşitliliğinin artmasıyla dalda yetişmiş elemana muhtaçlık duyulduğunu söz eden Çetin, “Bu gereksinime tahlil olabilmek emeliyle bilhassa ayakkabı tarafında yeni bir projeye imza atacağız. Projeyi İŞKUR ile hayata geçireceğiz. Üreticimiz, hangi alanda kaç elemana gereksinimi olduğunu gelip bize iletecek. Uzmanlarımız gidip tespit yapacak. Biz o üreticimize hem sistem kuracağız hem de oraya göndereceğimiz usta öğreticiler ile sayanın nasıl dikildiğini göstereceğiz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir