Boğaziçi öğrencilerinin yargılandığı “Kırmızı boya” davasında karar

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci’nin, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında 14 öğrenciye karşı müdafaa kararı aldırması üzerine “6284 senin mi sandın” yazılı pankart açarak rektörlük binasına plastik şişe içerisinde boya attığı argüman edilen 8 öğrencinin yargılandığı davada karar çıktı.

Sözcü’den Ali Selim Yamanlı’nın haberine nazaran İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 8 öğrenci katılmazken, avukatları hazır bulundu.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, tüm sanıkların 2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’ndaki ‘direnme’ kabahatine ait beraat istenirken, 4 sanık hakkında ise ‘mala ziyan verme’ cürmünden 4 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

8 SANIK BERAAT ETTİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, 8 sanık hakkında ‘Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ hatasından kâfi kanıt bulunamadığını belirterek beraat kararı verdi.

Mahkeme, sanıklardan Sarp Kaya, Ayça Zeynep Demirkol, Ayşe Beliz İnce ve Tutku Kırcalı’nın ‘kamu malına ziyan verme’ cürmünden 10’ar ay mahpus cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Ayrıca mahkeme, sanıkların daha evvel kasıtlı bir hatadan cezasının bulunmamasını ve bir daha cürüm işlemekten çekineceklerini dikkate alarak, cezanın ertelenmesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir