Başkan Gürün, Datça-Betçe’ye Kesintisiz İçme Suyu Sağlayan Projenin Açılışını Yaptı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Datça Betçe bölgesinde tamamladığı 45 Milyonluk içme suyu temin projesinin açılış törenini gerçekleştirdi. Törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Bu bölgenin su sıkıntısını ortadan kaldırmak için söz vermiştik. Bu sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Muğla’nın Datça ilçesi Betçe bölgesine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 25 kilometrelik içme suyu hattı tamamlandı. 45 Milyon TL’ye mal olan proje ile Mesudiye, Sındı, Yaka ve Yazı mahallerine kesintisiz olarak su verilmesini sağlayan yatırımın açılış töreni Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ev sahipliğinde Sındı Mahallesi’nde gerçekleşti. Açılış törenine Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün söz verdiği projelerden biri olan Betçe Bölgesi içme suyu projesi ile 25 kilometre içme suyu hattı, 3 adet 200 m³ içme suyu deposu, 3 adet 10 m³ maslak, 25 adet tahliye-vantuz gibi sanat yapıları ile Betçe yarım adasında Yazı ve Cumalı Mahallesi sınırına kadar hat döşenerek Yarımadanın içme suyu sorunu çözüldü. Yapılan bu büyük yatırım ile kışın 5 bin yaz aylarında ise turizm sezonu ile yaklaşık 15 bin olan nüfusa hizmet verilebilecek.

Cumalı Muhtarı Semih Çuhadar, “Bizim için Yüzyılın Projesi”

  Projenin bölge halkı için çok önemli olduğunu ve kesintisiz su sağlanacağı için çok mutlu olduklarını söyleyen Cumalı Mahalle Muhtarı Semih Çuhadar “Osman Başkanımız bize bugün burada bayram yaşatıyor. Betçe su projesi bu gün hayata geçti. Çok sıkıntılı günler geçirdik. Bana göre bu 100 yıllık bir proje. Yer altı sularımız çok tuzluydu. Büyükşehir Belediyemiz suyu Karaköy’den getirdi. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederim” dedi.

Sındı Mahalle Muhtarı Ramazan Bitezli ise “Betçe bölgesi olarak su sıkıntımız vardı. 5 büyük mahalle bu sorunu yaşıyordu. Muğla Büyükşehir Belediyesi elimizden tuttu. Betçe su projesi tamamlandı. 5 mahallede yerleşik 2 bin kişi yaz aylarında da 7-8 bin kişinin faydalanacağı bir yatırım. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaka Muhtarı Yılmaz, “Osman Başkanım Verdiği Sözü Tuttu Sorunumuzu Çözdü”

Yaka Mahallesi Muhtarı Serhat Yılmaz “Betçe bölgesinde olan 5 mahalle muhtarı olarak çok mutluyuz. Uzun yıllara dayanan bir su sorunu vardı. Bölgede susuzluk vardı. 5 mahalle nüfusunun yanı sıra yaz aylarında 10 bine yakın nüfusumuz oluyor. Projenin hayata geçmesi bizleri çok mutlu etti. Osman Başkanımıza bu sorunumuzu anlattık. Başkanımız sağ olsun bu projeyi hayata geçirdi. Su sorununu çözeceğim dedi. Verdiği sözü yerine getirdi. Betçe bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlarımız adına başkanımıza sonsuz teşekkürler ediyorum” dedi.

Mesudiye Mahalle Muhtarı Cüneyt Aydemir “Bugün gerçekten çok mutluyuz. Betçe bölgesinin su sorunu kanayan bir yaraydı. Susuzluk hayatta ki en kötü şey. Su olmayınca yaşam olmuyor. Dolayısıyla suyun gelmesinden çok mutluyuz. Bazı engeller çıkmasına rağmen bu gün suyumuz geldi. Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ederiz” diye konuşurken,

Yazı Mahalle Muhtarı Mert Yalçın “ Betçe projesi için 100 yılın projesi diyebiliriz. Osman Başkanım sayesine bu hizmeti aldık. Bu projeden Yazı, Mesudiye, Cumalı, Yaka ve Sındı  mahallelerimiz  faydalanacak. Bölge halkı olarak Datça’nın en ücra kısmında bulunuyoruz. Osman Başkanımız sayesinde şuan musluklarımızdan su akıyor” dedi.

Uçar, “Büyükşehir Belediyesi Olmasaydı Bu İşi Yapamazdık”

Datça Belediyesinin bütçesi ile içme suyu projesini yapmasının imkansız olduğunu belirten Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar “Bu zamana kadar bu suyu dört gözle bekleyen 5 mahallede yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Çok zorlu bir süreçten geçtik. Bu bölgenin su sıkıntısını çözmek için büyük mücadele veren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanıma hepinizin huzurunda teşekkür ederim. Bugün Büyükşehir Belediyesi olmasaydı Benim Datça Belediyesi olarak bu işi yapmaya imkanım yoktu” dedi.

Başkan Gürün, “13 İlçeye Eşit Hizmet Götürüyoruz”

Büyükşehir Belediyesi olarak 13 ilçeye ayrımcılık yapmadan hizmet götürdüklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Seydikemer’e de hizmet ediyoruz, Dalaman’a da, Bodrum’a da hizmet veriyoruz. Hiçbir şekilde o ilçenin hangi belediyeden olduğuna bakmıyoruz. Bizim için halka hizmet önemlidir. Datça’nın içme suyu için büyük sıkıntılar yaşadık. Farklı kurumlardan farklı finansman kaynakları aradık. Ancak tabi ki beklenen desteği alamadık ve kendi bütçemizden buradaki sorunu çözmeye karar verdik. Projelerimizi hazırlayıp finansmanımızı sağladıktan sonra çalışmaları başlattık ve hızlı bir biçimde tamamladık. Ama küçük bir kısımda oyalandık. Projeyi yaparken özel mülk gerekçesiyle hattın geçeceği yolu kapattılar. Bir an önce suya kavuşmayı bekleyen insanlar varken niye o yol kapandı? Sonuç olarak sorunu aştık. O sorun olmasaydı buraya su 5 ay önce gelmiş olacaktı” dedi. 

Başkan Gürün, “Biz Yatırımlarımızı Yaz Nüfusuna Göre Yapıyoruz”

Başkan Gürün Muğla’nın turizm merkezi olması nedeniyle yaz aylarında büyük nüfus artışları yaşandığını ve projelerini buna göre yaptıklarını söyledi. Başkan Gürün, “Datça Betçe içme suyu projesi 45 Milyon TL’ye mal oldu. Burası için 24 bin metre içme suyu şebekesi yapıldı. Yarımadanın içme suyu ile ilgili sorununu çözüme kavuşturduk. Biz bu yatırımı sadece kış nüfusuna göre değil Datça’nın yaz nüfusuna göre yaptık. Yazın ve kışın hiçbir sorun olmadan su akacak.  Datça’da sadece içme suyu değil yol, sağlık, sosyal ve kültürel çalışmalarımız da ara vermeden devam ediyoruz. Bu kapsamda Datça’da 2014 yılından bu yana güncel rakamlarla 208 milyon liralık yatırım gerçekleştirmişiz. Muğla il genelinde toplam 5 milyar 149 milyon liralık yatırım gerçekleştirmişiz. Muğla’da en fazla yatırım yapan resmi kuruluş Muğla Büyükşehir Belediyesidir. Bu rakamı güncel değerlendirmeye aldığımızda 9 milyar 262 milyon liradır” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir