Aslıhan Sinem Çiçek’in ölümünde tutuklu sanık kalmadı

İzmir’de, iş görüşmesinin akabinde haber alınamayan ve 1 gün sonra hastanede olduğu öğrenilen Aslıhan Sinem Çiçek’in (18) vefatıyla ilgili tutuklanan Burak Kaya’nın (27) 27 Ekim’de yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edildiği ortaya çıktı. Vefatıyla ilgili davada tutuklu sanık kalmayan Sinem için İstanbul Adli Tıp Kurumu 1’inci İhtisas Konseyi’nden beklenen rapor da geldi. Raporda, “Kişinin vefatının uyarıcı unsur zehirlenmesi sonucu meydana gelmiş olduğu oy birliği ile mütalaa olunur” denildi.

Bayraklı ilçesinde yaşayan Aslıhan Sinem Çiçek, 26 Temmuz günü saat 14.00 sıralarında, Bornova’daki iş görüşmesine gitmek için meskenden çıktı. Konuta dönmeyen Çiçek’e ulaşamayan babası Serdar Çiçek, polise kayıp müracaatında bulundu. Takımlar, Sinem’in Ege Üniversitesi Hastanesi’nde olduğunu tespit etti. Sinem, 1 gün sonra hastanede hayatını yitirdi. Sinem’in vefatıyla ilgili takımlar, Burak Kaya’yı gözaltına aldı. Sinem’in telefonu üzerinde bulunan Kaya, sorgusunda kendisinin öldürmediğini öne sürdü. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Kaya, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince ‘gasp’ hatasından tutuklandı.

Kanında ve idrarında uyuşturucu tespit edildi

Olayla ilgili araştırmada Sinem’in, son olarak beyaz hafif ticari araca bindiği görüldü. Aracın geçtiği noktaları inceleyen takımlar, Cem A.’ya (27) ulaştı. Belirlenen adrese operasyon yapan takımlar, şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla adliyeye sevk Cem A., isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Ayağına elektronik kelepçe takılan Cem A.’ya, konutunu terk etmemesi başta olmak üzere yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Cem A.’nın, nöbetçi sulh ceza hakimliğindeki tabirinde, Sinem ile 2 yıldır tanıştıklarını, olay günü bir arada vakit geçirdiklerini, son olarak saat 19.00’da yanından ayrıldığını, uyuşturucu kullanmadıklarını söyledi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Diyar A. da isimli denetim koşuluyla hür kaldı.

Öte yandan Burak Kaya için istenilen isimli tıp raporuna nazaran, kanında ve idrarında uyuşturucu unsur tespit edildi.

Sinem’in de kanında uyuşturucu çıktı

İzmir İsimli Tıp Küme Başkanlığı’ndan alınan rapora nazaran, Sinem’in de kanında uyuşturucu bulundu. Ayrıyeten ilaç etken hususlarından midazolam, diazepam, lidocaine ve rocuronium tespit edildi. Bunun yanında ceset üzerinde rastgele bir künt travmatik lezyon, ateşli silah, kesici delici alet yarası, elle iple boğma, yakıcı husus ve gibisi harici lezyon gözlenmediği kaydedildi. Son olarak Biyoloji İhtisas Dairesi’nin raporuna nazaran; vajina, anal ve göğüsten alınan sürüntü örneklerinde rastgele bir sperm hücresine rastlanılmadığı belirtildi.

Beklenen rapor geldi

Sinem için İstanbul Adli Tıp Kurumu 1’inci İhtisas Konseyi’nden istenen rapor da geldi. Raporda; “Sinem’in otopsisinde dış muayenede tespit edilen lezyonların lokalizasyonu, özellikleri ve tartıları prestijiyle vefat meydana getirebilecek nitelikte olmadığı, iç muayenede kafatasında kırık, baş içi kanama, beyin kanaması, beyin doku harabiyeti, iç organ ve büyük damar yaralanması tanım edilmediği dikkate alındığında ise travmatik etkiyle öldüğünün tıbbi kanıtlarının bulunmadığı belirtildi. Raporda, “Alınan doku örneklerinin Kimya İhtisas Dairesi’nde yapılan tetkikinde kanda methylendioxyamphetamine, methylenedioxymethamphetamine bulunduğu; ayrıyeten ilaç etken unsurlarından midazolam, diazepam, lidocaine, rocuronium bulunduğu, mesane lavaj sıvısında methylendioxyamphetamine, methylenedioxymethamphetamine bulunduğu ayrıyeten ilaç etken unsurlarından midazolam, diazepam, lidocaine, rocuronium bulunduğu, iç organlarda tespit edilen makroskopik bulgularla iç organların histopatolojik tetkikinden elde edilen bulgular ve vefatın meydana geliş hali dikkate alındığında kişinin vefatının uyarıcı unsur zehirlenmesi sonucu meydana gelmiş olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur” denildi.

Öte yandan Sinem’in vefatının ardından tutuklanan Burak Kaya’nın, 27 Ekim’de savcının istemiyle yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edildiği ortaya çıktı. Kaya’nın tahliyesiyle Sinem’in vefatıyla ilgili davada tutuklu sanık kalmadı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir