4 üniversitenin ortak raporu… İstanbul’da riskli ilçeler tek tek sıralandı… Hangi ilçele sıvılaşma tehlikesi altında…

Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden onlarca uzmanın hazırladığı Sarsıntı Master Planı’nda İstanbul’daki riskli alanlara ve neler yapılabileceğine dikkat çekiliyor.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine nazaran planlada Koşuyolu ve Levent Mahalleleri’ndeki konut stoğunun birçoklarının değişikliğe uğradığı belirtilerek “Levent’te yeme-içme, ticaret, ofis, cümbüş fonksiyonlarına dönüşüm nedeniyle binaların özgün durumlarından çok farklılaştığı gözlenmektedir” dendi.

Bakırköy kıyılarından Marmara Denizi’ne dökülen Ayamama Deresi’nin sağlı sollu yaklaşık 500’er m’lik etrafında tehlikeli heyelan, taşkın ve sıvılaşma alanı bulunuyor.

Anadolu Yakası’nda Moda Burnu’nun doğusundan Marmara’ya dökülen Kurbağalı Dere’nin sağlı sollu 300’er metrelik yakın etrafı, Moda Burnu’nun batı kıyıları ile Moda Burnu’ndan Kartal Tren İstasyonu civarına kadar 25 km uzunluğunda ve 250 m genişliğinde bir kıyı şeridi heyelan ve sıvalaşma alanı olarak belirlendi.

Planda, “Kadıköy Belediye Başkanlığı binası, Kadıköy Evlendirme Dairesi binası ve Şükrü Saracoğlu Stadyumu üzere yapılar belirlenen bu risk alanı içerisinde yer almaktadır. Kıyı Yolu, demiryolu ve birtakım yerleşim alanları da tekrar bu risk alanda” denildi.

Beşiktaş, Şişli üzere merkez ilçelerinin büyük bir kısmının bitişik nizam konutlardan oluştuğu, bu bölgelerin ağır nüfus barındırdığı değinilirken “Yolların darlığı nedeniyle binaların yıkılmaları durumunda erişme riskleri ve eğimli alanlarda ise bitişik tertipte yapılaşmış yapıların kat hizalarının çakışmaması durumunda binalarda ağır hasar yaratma riski oluşmaktadır” tespiti yapıldı.

İstanbul’da Florya, Menekşe, Küçükçekmece, Avcılar, Gürpınar ve Büyükçekmece’nin heyelan riski bakımından tehlikeli yerler olduğu vurgulanırken “Bu bölgede su aldığı vakit likit limitleri değişen, kil üzere oturma mümkünlüğü artan üniteler de yer almaktadır. Yamaç eğiminin yüksek olduğu göl kenarları ile Marmara Denizi’nin kuzeyindeki kıyı şeridi, heyelan riski fazla olan bölgeler olarak belirlenmiştir” dendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir